Komplikace ortodontické léčby

Počáteční komplikací po nasazení fixního aparátu je tlak na zuby, někdy i bolestivost zubů. Tyto obtíže jsou velmi individuální. Začínají většinou druhý den po nasazení a netrvají déle než týden. Ve výjimečných případech je možné bolestivé symptomy utišit analgetiky. Tyto obtíže se mohou opakovat po každé kontrole, ne však v takovém rozsahu jak na počátku a trvají již jen kratší dobu.
Pacient také může mít na sliznici tváře, rtu či jazyka od zámků nebo odstávajících drátů různé oděrky a otlačeniny. V těchto případech máte k dispozici ochranný vosk a hojivý gel. V závažnějších případech zavolejte a přijďte k odstranění dráždícího prvku. Potíže pak velice rychle vymizí.

Nejčastější komplikací ortodontické léčby je však vznik odvápněných skvrn z důvodu špatné hygieny. Zubní tkáň pod zámky ohrožena není, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je nečistý povlak na zubech kolem zámků a mezi nimi. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a odvápnění skloviny. Výsledkem jsou bílé či žluté skvrny na zubech, které již nevymizí a jsou trvalé! Tyto nežádoucí účinky někdy nelze zpozorovat během léčby, ale objeví se až po sejmutí fixního aparátu v podobě bílého okrouhlého lemu. Není možné, aby výsledkem ortodontické léčby byly zuby sic rovné, ale skvrnité. V nejhorších případech mohou dokonce vzniknout kolem zámků zubní kazy.

Bílé skvrny

Bílé skvrny

Zubní povlak také způsobuje záněty dásní. Léčba v takovém prostředí je pro lékaře nepříjemná a komplikovaná (časté krvácení, uvolňující se zámky). V zánětlivé tkáni se zuby posouvají pomaleji či dochází k poškození vazů upevňujících zub v kosti. Z těchto důvodů klademe velký důraz na pečlivou ústní hygienu, včetně masáže dásní.

Zánět dásní

Někteří pacienti mají tendenci k tzv. resorpci kořene, což znamená zkracování kořene zubu. Během ortodontické léčby tak u nich může dojít k urychlení tohoto procesu. Jedná se ve většině případů o nepatrné změny délky kořene nemající vliv na funkčnost a trvanlivost zubu.

Ve výjimečných případech také léčba neprobíhá tak, jak jsme předpokládali ve stanoveném plánu. Důvodem mohou být nepředvídatelné komplikace léčby, jako je neobvyklá tkáňová reakce pacienta, či růst pacienta. To vše může léčbu značně prodloužit, změnit původní léčebný plán či způsobit, že výsledný léčebný efekt není tak dobrý, jak bychom si přáli.

V PŘÍPADĚ DOTAZŮ VOLEJTE (+420) 596 620 125