Omezení při léčbě

Bolestivost zubů

Po nasazení fixního aparátu a také po každé aktivaci u nás se dostavuje bolestivost zubů různého stupně, která trvá v průměru 2-3 dny, v extrémních případech týden. Ačkoliv není bolest ostrá a akutní, je stálá a obtěžující. V tomto období doporučujeme velmi měkkou (mletou či tekutou) stravu. Užít lze také běžně dostupná analgetika.

Stravovací návyky

Některé tvrdé a lepivé druhy potravin mohou poškodit fixní aparát, jedná se především o topinky, ořechy, tvrdé ovoce a zelenina (jablko, mrkev, peckovité ovoce, celozrnné pečivo atd.). Radíme se těmto jídlům raději úplně vyhnout nebo je konzumovat velmi opatrně. Nakrájet na malé kousky a žvýkat na zadních zubech, vůbec neukusovat předními zuby, protože by mohlo dojít ke ztržení ortodontických zámků.

Vrcholový sport

U některých kontaktních sportů doporučujeme zakoupit ochranné dlahy na zuby a přizpůsobit si je na aparát, aby nedocházelo k poškození měkkých tkání v ústech, případně k poškození jednotlivých součástí aparátu.

Hudební nástroje

Omezení platí hlavně u dechových hudebních nástrojů, kde dochází k nátisku rtů a tím ke vzniku otlaků z vnitřní strany rtů a tváří.

Vlastní zlozvyky

Okusování tužek, kostí, nehtů a jiných předmětů je nežádoucí.

Pokud přece jen dojde k poškození aparátu (uvolnění zámku, kroužku, otlaky, poranění sliznice ostrým koncem drátu atd.), zavolejte a dostavte se k ošetření. Tato omezení bohužel trvají po celou dobu léčby.